Naujienos

Atgal

Atidarytos XXI respublikinė tautodailininkų tapybos ir A. Varno autorinių darbų parodos

2024 04 08

Balandžio 5 d. Joniškio kultūros centre ir Joniškio baltojoje sinagogoje atidarytos XXI respublikinė tautodailininkų tapybos paroda Adomo Varno premijai laimėti ir Adomo Varno autorinių darbų paroda „Portretai“, skirta dailininko 145 gimimo metinėms.
Tądien nuo ryto, dar neatidarius XXI respublikinės tautodailininkų tapybos parodos Adomo Varno premijai laimėti, prie jos ekspozicijų kruopščiai dirbo parodos autorių darbų vertinimo komisija: Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, dailininkas, tradiciškai pirmininkavęs ir komisijai  Jonas Rudzinskas,  Lietuvos dailininkų sąjungos narys, dailininkas  dr. Virginijus Kašinskas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė, filosofė Aistė Jakelaitytė, Druskininkų miesto muziejaus direktorius, dailininkas Gintaras Dumčius ir kraštietis Lietuvos dailininkų asociacijos narys, menotyrininkas, dailininkas Sigitas Laurinavičius. Vertinimo komisija balais vertino kiekvieno autoriaus pateiktus darbus, o susumavus rezultatus, nustatė Adomo Varno premijos laureatą bei 15 parodos prizininkų, kurie bus paskelbti ir apdovanoti gegužės 11 d. parodos uždarymo metu.
Vakare XXI respublikinė tautodailininkų tapybos paroda atvėrė duris ir  lankytojams. Į spalvingą parodos vaizdų pasaulį palydėjo Joniškio kultūros centro folkloro ansamblio „Kupars“ dainos ir sutartinės. Gražiai prisimintas šios parodos tradicijos fundamentalus tikslas – įprasminti mūsų vieno garsiausių kraštiečių, dailininko Adomo Varno atminimą Joniškyje ir Lietuvoje. Suvienyti tapybos mėgėjus kūrybai iš visos Lietuvos dailininko gimtinėje – prasmingiausias jo asmens, jo praeityje nuveiktų darbų Lietuvai pagerbimas.
Pasidžiaugta, kad 21-ą kartą  vykstanti paroda ir šįsyk nestokoja tautodailininkų ir tapytojų mėgėjų dėmesio. Jai savo kūrinius pateikė net 75 autoriai iš Kauno, Panevėžio, Vilniaus, Rokiškio, Šiaulių, Biržų, Mažeikių, Plungės, Naujosios Akmenės, Telšių, Ukmergės, Širvintų, Marijampolės, Druskininkų ir Joniškio (miestų ir rajonų). Parodos ekspozicija apjungė  300 paveikslų, kurių vaizdai joniškiečius ir miesto svečius džiugins visą mėnesį bei kvies išsirinkti labiausiai sužavėjusį autorių balsuojant žiūrovų prizui. 
Ilgamete šios parodos tradicija didžiavosi ir parodą prasmingais žodžiais atidaręs Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius bei mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė.
Įspūdžiais apie šiųmetę parodą ir jos autorių darbų vertinimą dalinęsis  Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas dėkojo Joniškiui už nepailstamą šios ilgametės tradicijos palaikymą ir puoselėjimą, labai svarbų tautodailininkų tapytojų tobulėjimui ir motyvacijai. Parodos darbų vertinimo komisijos pirmininkas paskelbė ir naujieną, nustebinusią net jį patį, kad bene pirmą kartą parodos tradicijoje vertinimo komisijos, šįkart sudarytos iš skirtingų institucijų specialistų, išvada nustatant Adomo Varno premijos laureatą sutapo šimtu procentų. Tad laureatui, kuris kol kas neviešinamas, penkių vertinimo komisijos narių vienbalsiai skirti aukščiausi balai suteikia ypatingą išskirtinumą.
Vertinimo komisijos narys, menotyrininkas ir dailininkas Sigitas Laurinavičius išsakė minčių apskritai apie tautodailininkų tapytojų paskirtį vaizduojamojo meno kontekste. Jie vaizduoja savo aplinkos praeities ir dabarties konkretybes, atliepdami tautos meno vertybes bei fiksuodami kolektyvinę tautos atmintį.
Tą vakarą prisiminti ir Adomo Varno žodžiai, kad „dailėje reikia ieškoti visų pirma to, kas žadina, kas sukelia naujas mintis, kas priverčia jautriau jausti, giliau, stipriau mąstyti, intensyviau gyventi“. Jie puikiai aktualizavo ne tik  21-ąjį tautodailės tapytojų parodos išsipildymą, bet ir šiemet pažymimą Adomo Varno 145 metų gimimo sukaktį. Ji gražiai paminėta  dar prieš parodos atidarymą, folkloro ansamblio „Kupars“ nariams aplankius Adomo Varno tėvų kapą Kalnelio kapinėse bei daina padėkojus už tokį iškilų sūnų. 
Ta proga tądien vyko ir paties Adomo Varno autorinių darbų (piešinių ir litografijų) parodos „Portretai“ sutiktuvės. Parodos kolekciją ekspozicijai paskolino  Druskininkų miesto muziejus, o apie ją papasakojo šio muziejaus direktorius Gintaras Dumčius.  Druskininkų miesto muziejui iki šiolei mažai kam matytus A. Varno kūrinius padovanojo Muziejaus mecenatai ir bičiuliai Domas ir Snieguolė Akstinai. Muziejus kolekciją restauravo ir parengė ekspoziciją, kurią iki šiolei matė tik druskininkiečiai ir šio miesto svečiai. Labai prasminga, kad pirmoji šios Adomo Varno parodos kelionė susiklostė būtent į jo gimtinę, kur jo retais darbais galės pasigrožėti ir kraštiečiai. Pasak parodą aptarusio G. Dumčiaus, kolekcijoje galima pamatyti A. Varno sukurtus ne tik didžių tautos asmenybių: Strazdelio, S. Daukanto, Maironio, A. Baranausko, M. Valančiaus, V. Kudirkos, M. K. Čiurlionio, Žemaitės portretus, bet ir tų žmonių, kurie toli nuo Lietuvos, egzilyje, puoselėjo Vasario 16-osios idealus, savo kasdiene veikla įrodė neblėstantį tikėjimą Laisve ir Nepriklausomos Lietuvos ateitimi. Daugiau parodos detalių lankytojai galėjo išgirsti jau prie pačios ekspozicijos Joniškio baltojoje sinagogoje.
_________________________________
Organizatorius:
Joniškio kultūros centras
Finansuoja:
Joniškio rajono savivaldybė
Lietuvos kultūros taryba
Partneriai:
Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Druskininkų miesto muziejus
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, kt. 
_________________________________
Linos Ripskytės nuotraukos
Daugiau nuotraukų: 
Atidarytos XXI respublikinė tautodailininkų tapybos ir A. Varno autorinių darbų parodos