Naujienos

Atgal

Parodoje – ir dviejų iškilių iš Joniškio kilusių moterų portretai

2019 02 25

  Vasario 22-osios vakarą Joniškio KC fojė „Po palme“ vyko parodos „Šiaurės Lietuvos žymių asmenybių portretai“ pristatymas.
  Šiaurės Lietuvos žymių asmenybių portretų kolekcija Lietuvos mokslininkų sąjungos Šiaulių skyriaus „Salduvė“ iniciatyva pradėta kurti 2012 m. Jos tikslas - išsaugoti Šiaurės Lietuvos krašto žymiausių asmenybių, savo darbais dariusių įtaką Lietuvos kultūrai, menui, literatūrai ir mokslui, praturtinusių mūsų kraštą ir Lietuvą savo idėjomis, pasiekimais, kūrybiniu palikimu, atminimą. Jau įamžinta 30 asmenų, savo kūrybiniu palikimu garsinusių kraštą ir formavusių šalies kultūrinę ir meno savimonę, skatinusių mokslo sklaidą. Portretus sukūrė Lietuvos dailininkų sąjungos nariai: Kornelijus Užuotas, Voldemaras Barakauskas, Ričardas Garbačiauskas, Bonaventūras Šaltis ir Egidijus Darulis. Parodoje eksponuojami ir dviejų Joniškio krašte gimusių žymių moterų - dailininkės Marcės Katiliūtės ir rašytojos, visuomenės veikėjos, literatūros ir meno kritikės, dramaturgės, poetės, vertėjos Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės - portretai.
   Iš viso planuojama portretuose įamžinti 77 žymius Šiaurės Lietuvos žymius asmenis. Tarp dar laukiančių įamžinimo yra ir mūsų krašto ar čia gyvenę bei kitaip susiję žinomi asmenys - rašytojas, dramaturgas Juozas Grušas, rašytojas Jonas Avyžius, rašytojas, poetas Marius Katiliškis, poetė Liūnė Sutema, gydytojas, savivaldybininkas, Lietuvos politinis veikėjas Julijonas Šalkauskis, lietuvių fizikas, fizikos ir fizikinės chemijos pradininkas Lietuvoje Vincas Čepinskis, Barbora Žagarietė.
  Parodos atidarymo renginyje pristatyta parodos koncepcija, idėja, tikslas ir unikalumas. Jame dalyvavę autoriai - Kornelijus Užuotas, Bonaventūras Šaltis, Ričardas Garbačiauskas ir Valdas Barakauskas papasakojo apie savo patirtis tapant portretus, kūrybinius pasirinkimus, sunkumus ir atradimus. Tapant kai kurių asmenybių portretus, susidurta su vaizdinės informacijos stygiumi, todėl kai kam teko juos tiesiog sukurti remiantis tekstiniais aprašymais. Profesorius Ričardas Garbačiauskas pabrėžė, kad paroda ypač reikšminga edukaciniu požiūriu, nes ji skleidžia pažintinę informaciją portretais, primena, kokios asmenybės buvo reikšmingos Šiaurės Lietuvai. Parodos pristatyme dalyvavę joniškiečiai turėjo nemažai klausimų autoriams bei progą pasiūlyti jiems papildyti parodą Stanislovo Goeso, Mato Slančiausko, Algimanto Raudonikio ir kt. asmenybių portretais.
   Renginyje skambėjo A. Raudonikio meno mokyklos jaunųjų pianistų atliekama muzika (vadovė Daiva Stankuzevičienė).