Naujienos

Atgal

Prasmingai laisvalaikį leidžia jaunoji etninės kultūros puoselėtojų karta

2021 01 14

Mūsų Kultūros centro folkloro ansamblio „Kupars“ narys vienuolikmetis Joris Balčiūnas, skatinamas mamos, kelių mūsų etninės kultūros kolektyvų vadovės, Ritos Kipšaitės-Balčiūnienės, laisvalaikį leidžia gamindamas tradicines kankles.
Klausydamasis nuotolinių šiauliečio kanklių meistro Alberto Martinaičio konsultacijų, Joris namie pasigamino jau antras kankles (pirmas susimeistravo per pirmą karantino laikotarpį dar pavasarį).
„Ant kanklių ruošinio užklijavau vadinamą dėką, nušveičiau, uždėjau kuoliukus, paskui tvirtinau stygas“ – apie procesą pasakoja Joris ir džiaugiasi turėsiantis savo asmeninį, paties pasigamintą instrumentą. Vaikinukui smagu prisiminti, kad pirmoji daina, sugrota paties pasigamintomis kanklėmis buvo mūsų krašto tautosakos rinkėjo Mato Slančiausko užrašyta „Gaidys muša būbinėlį“.
Šiaulietis kanklių (ir ne tik) meistras Albertas Martinaitis apie šias nuotolines pamokas pasakoja: „Pagaminu ruošinius, kaip įprasta mano edukacinėse veiklose, nusiunčiu reikalingas darbui medžiagas, paaiškinu, kaip ir ką daryti, jei kyla neaiškumų, pasižiūrim nuotraukas, pakomentuoju, jei yra klaidelių. Jorio kanklių ruošinys iš eglės medžio. Pagrindinė mintis, kuri įkvėpė šias pamokas, buvo pagarba Ritos mokytojui Rokiškio kolegijoje Algirdui Svidinskui, kuris nuveikė fantastiškus darbus atgaivinant tradicinės kultūros reiškinius Lietuvoje. O šitokios kanklės ir yra gaminamos pagal Ritos mokytojo padovanotų mano žmonai prieš keliasdešimt metų pavyzdį. Vertindamas Joniškio folkloristų aktyvumą, supratau, kad galiu prisidėti savo patirtimi ir gebėjimais. Ypač svarbu į praktines veiklas įtraukti folkloristų vaikus, kad jie dirbdami pajaustų viską patys, taip, kaip man buvo nutinę, kai buvau vaikas, tada meistrauti mane mokė Mama“.
Joniškio kultūros centras dėkoja Albertui Martinaičiui už vertingas pamokas, jaunimo skatinimą, kanklėms būtinas detales, įrankius.