Naujienos

Atgal

Pirmojo lietuviško viešo vaidinimo „Amerika pirtyje“ 120-osios metinės

2019 08 20

Laikas: 17 val.

Vieta: Miesto a.

Dalyviai: Joniškio KC teatras „Žiburys“

Informacija:  

Pirmasis lietuviškas vaidinimas Keturakio „Amerika pirtyje“ (1899 m. rugpjūčio 20 d.) svarbus ir Joniškio kultūros istorijai. Vienas iš „Amerika pirtyje“ pagrindinių ir svarbiausių organizatorių Palangoje buvo „Atgajos“ draugijos įkūrėjas, mūsų kraštietis, kilęs iš Joniškio r. Svirplių kaimo, knygnešys, gydytojas, savivaldybininkas, Lietuvos politinis veikėjas Liudas Vaineikis. Šių metų rugpjūčio 31 d. jam sukaktų 150. 
„Amerika pirtyje“, kaip teigia Lietuvos literatūros istorikas, Nepriklausomybės akto signataras Mykolas Biržiška, 1902 m. ar 1903 m. slapta suvaidinta ir Ziniūnuose, Joniškio r. Pagrindinį vaidmenį vaidinime atliko ne kas kitas, o būsimasis dailininkas, mūsų kraštietis, Adomas Varnas, už tai, kaip ir kiti spektaklio dalyviai, persekiotas policijos ir turėjęs išvykti į Austriją. Šiais metais minimos Adomo Varno 140 gimimo metinės. 
Tad renginys skiriamas ne tik pirmojo lietuviško viešo vaidinimo „Amerika pirtyje“ 120 m. sukakčiai, bet ir „Atgajos“ draugijos 130 m. sukakčiai, kraštiečio lietuvybės puoselėtojo Liudo Vaineikio 150 m. gimimo metinių sukakčiai, o taip pat ir kraštiečio dailininko Adomo Varno 140 gimimo metinių sukakčiai paminėti.
Susiburkime! Pasidžiaukime mūsų kultūros istorijos prisiminimo blyksniu!