Naujienos

Atgal

Pirmo viešo lietuviško vaidinimo „Amerika pirtyje“ 120 m. minėtuvės Joniškyje

2019 08 21

     Rugpjūčio 20 d. Joniškio kultūros centro mėgėjų teatras „Žiburys“ paminėjo pirmojo lietuviško viešai parodyto vaidinimo Keturakio komedijos „Amerika pirtyje“ 120 metų sukaktį. 
   Miesto aikštėje prie fontano „Žiburio“ aktorė Vidutė Petraitienė priminė, kad pirmasis lietuviškas vaidinimas „Amerika pirtyje“, parodytas 1899 metų rugpjūčio 20 dieną Palangoje, itin svarbus ir Joniškio kultūros istorijai. Mat vienas pagrindinių tuometinio vaidinimo organizatorių buvo švietėjiškos „Atgajos“ draugijos (šiemet pažymima ir draugijos įsikūrimo 130 m. sukaktis), kovojusios su tautine priespauda, gaivinusios tautinę savimonę, lietuviškos spaudos draudimo metais gyventojus aprūpinusios lietuviškais leidiniais įkūrėjas, kraštietis Liudas Vaineikis. Kilęs iš Svirplių kaimo L. Vaineikis buvo gydytojas, savivaldybininkas, Lietuvos politinis veikėjas bei knygnešys. Šių metų rugpjūčio 31 d. minėtinos L. Vaineikio  150-osios gimimo metinės.
    Pasak Lietuvos kultūros istoriko, Nepriklausomybės akto signataro Mykolo Biržiškos, apie 1902 ar 1903 m. komedija „Amerika pirtyje“ buvo slapta suvaidinta ir Ziniūnuose (Joniškio r.). Vaidinime pagrindinį vaidmenį suvaidino būsimasis dailininkas, kraštietis Adomas Varnas, už tai, kaip ir kiti vaidinimo dalyviai, persekiotas ir turėjęs išvykti į Austriją. Gražus sutapimas, kad šiais metais minimos ir dailininko Adomo Varno 140-osios gimimo metinės.
     Prisiminus šio vaidinimo svarbą Joniškio kultūros istorijai, „Žiburio“ aktoriai parodė joniškiečiams savo „Amerikos pirtyje“ interpretaciją, kurios esmė, kad, laikams keičiantis, meilė pinigams išlieka gaji, o vaidinimo problematika tokia pat aktuali ir šiandien. Vincuko pinigų viliojimo iš Agotėlės motyvą žiburiečiai suvaidino įvairiuose laikotarpiuose – smetonos laikų, pokario, sovietinio ir šiandieninio... Visų apgautųjų agotukių amerikos baigdavosi dūmais rūkstančioje pirtelėje... Žiburiečiai agotukių ieškojo net ir tarp žiūrovių. Buvo ir susigundžiusių, nes Vincė išties nestokojo žavesio ir viliojimo įtaigos.
   Po improvizacijos visi vaidintojai bei žiūrovai pakviesti vaišintis čia pat ant krosnies kepta kiaušiniene, verdamais barščiais, dešra, sūriu ir kitais skanėstais.