Naujienos

Atgal

Miesto šventė „Laikas mylėti“ pradėta Sofijos ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionių kūrybinės bendrystės ir meilės istorija

2019 07 02

     Liepos 1 d. Joniškio miesto dienos šventė „Laikas mylėti“ pradėta Raudonojoje sinagogoje vykusiu vakaru „Mikalojaus Konstantino Čiurlionio viešnagė pas Sofiją“, skirtu šios unikalios Lietuvos kultūros istorijoje poros 110-osioms santuokos metinėms. 
     Renginyje sulaukta garbių svečių – Sofijos ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionių proanūkio pianisto prof. Roko Zubovo ir kultūrologės, naujausios knygos apie Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę autorės, dr. Nidos Gaidauskienės.
    Pianistas prof. R. Zubovas pasidalino mintimis apie atradimus tyrinėjant prosenelio M. K. Čiurlionio kūrybinį palikimą ir skambino genialaus prosenelio draugystės ir meilės su bendraminte Sofija laikotarpio kūrybą. Vakaro metu pianistas kalbino knygos „Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė: modernėjančios savimonės kontūrai“ (2018) autorę Nidą Gaidauskienę. Pokalbis atskleidė daug įdomių iki tol joniškiečiams nežinotų detalių apie Joniškyje gimusią M. K. Čiurlionio sužadėtinę ir žmoną Sofiją – rašytoją ir dramaturgę, vertėją ir kritikę, pedagogę ir visuomenės veikėją. Nemažai dėmesio pokalbyje skirta Sofijos dėdei kunigui Vincentui Jarulaičiui (šiais metais pažymima jo gimimo 160 m. sukaktis) – tuomet vikaravusiam Joniškyje, kiek vėliau Žagarėje. Jo ir kunigo, rašytojo Juozo Tumo-Vaižganto dėka Sofija Kymantaitė turėjo galimybę studijuoti filosofiją ir literatūrą Krokuvos universitete ir tapti viena garsiausių Lietuvos kultūros moterų. Ji buvo ne tik drąsi to meto literatūros kritikė, rašytoja, bet ir vienintelė moteris, tuomet atstovavusi Lietuvai Tautų Sąjungoje, moterų teisių gynėja aukščiausiu lygmeniu, vyriausioji Lietuvos skaučių vadė. 
    Gražus sutapimas, kad renginyje pristatomai knygai viršelį sukūrė kraštietė Lietuvos kultūros tyrimų instituto Leidybos skyriaus vadovė, dailininkė Skaistė Ašmenavičiūtė. Renginyje dalyvavo ir kraštietė žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausioji redaktorė Rita Urnėžiūtė. 
   Vakaro metu buvo eksponuojamos M. K. Čiurlionio paveikslų ciklo „Pasaulio sutvėrimas“ reprodukcijos. Nuostabią prisiminimų sodo scenografiją, kaip dovaną kraštietei Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei ir Joniškiui, sukūrė joniškietė Margarita Mizgirė. 
    Atvykę svečiai žavėjosi idėja prikelti naujam gyvenimui Joniškyje esantį Sofijos gimtąjį namą, apsilankė ten, klausėsi iš stilizuoto pianino sklindančios M. K. Čiurlionio muzikos.
   Po renginio Joniškio r. savivaldybės mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, šio renginio iniciatorė Joniškio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Ilona Osipova, Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Jurgita Bučinskienė aptarė Joniškio galimybes įsijungti į respublikinį M. K. Čiurlionio kelią. Prof. R. Zubovas pažadėjo Joniškiui padovanoti asmeninių Sofijos daiktų, jei jos gimtajame name atsirastų ekspozicija. Pianistas susižavėjo Joniškiu ir pažadėjo čia būtinai sugrįžti su žmona pianiste Sonata Deveikyte-Zuboviene kaip fortepijono duetas „Duo Zubovas“ ir taip išreikšti meilę savo promočiutės gimtinės žmonėms.
   Renginį organizavo Joniškio kultūros centras, Vilniaus M. K. Čiurlionio namai, Žiemgalos-aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius.
Miesto šventė „Laikas mylėti“ pradėta Sofijos ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionių kūrybinės bendrystės ir meilės istorija