Naujienos

Atgal

Kirnaičių Mojavinių giesmių tradiciją įprasmino ąžuolinis „Angelas su kanklėmis“

2021 06 01

Jau du dešimtmečiai, kai kasmet gegužę Kirnaičių kaimo klėties erdviame kieme skamba, aidi Švč. Mergelei Marijai skirtos giesmės ir dainos. Ir ne tik Kirnaičių giedotojų ar rajono folkloro kolektyvų giedamos, bet ir iš viso regiono, Lietuvos suvežtos. Kirnaitiečių Mojavinių giesmių tradicinę šventę jau yra įvertinę ir etninės kultūros žinovai. Šios tradicijos gaivintojas ir puoselėtojas Joniškio kultūros centro Kirnaičių skyriaus renginių režisierius Gediminas Andrašiūnas neliūdi, kad planuota šiųmetė jubiliejinė Mojavinių giesmių šventė dėl karantino ribojimų neįvyko tokia, kaip planuota – su gausiu svečių būriu iš visos Lietuvos... Svarbiausia – išsipildė jo didžiausia, ilgus metus brandinta svajonė – Kirnaičių klėties prieigose „nutūpė“ ąžuolinis Angelas su kanklėmis, saugosiantis ir laiminsiantis kirnaitiečių kultūrinę bendrystę, palaikomą vietos etninio prado ir iš seno perimtų tradicijų. Gegužės paskutinį sekmadienį gėlėmis ir žolynais iškaišyta Kirnaičių klėtis atvėrė savo kiemą netolimiems, vietos svečiams, kultūros žmonėms bei talkininkams į ąžuolinės skulptūros šventinimo ceremoniją. Ji užbaigė visą gegužę vykusių Mojavinių giesmių renginių – parodos, edukacijų, dokumentinio filmo apie šią tradiciją pristatymo – ciklą.
Pašventino kaip vietos žmonių sukurtą stebuklą
Rūtomis ir diemedžiais apsodintą, žalumynų girlianda išpuoštą Angelą su kanklėmis giesmėmis pirmiausia apgiedojo Kirnaičių giedotojai. Prieš pašventindamas taip kirnaitiečių lauktą Angelo skulptūrą, Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Remigijus Jurevičius džiaugėsi tokia vietos žmonių ilgamete  iniciatyva ir vadino šių dienų stebuklu, liudijančiu, kad su Dievo pagalba žmonės randa kelius į šviesą. Skulptūros kūrėjas tituluotas tautodailininkas, patyręs medžio drožėjas Dalius Udrakis pasakojo skulptūrą skaptavęs su įkvėpimu – lengvai atėjęs ir kūrybinis sprendimas pavaizduoti sparnus aukštai suskliaudusį angelą, regis, tik ką čia nutūpusį, kupiną muzikos, supamą pavasario gėlių ir paukščių. Gražiai išsipildžiusia Gedimino Andrašiūno ir vietos žmonių iniciatyva džiaugėsi Kepalių seniūnė Laura Veikalienė, Kirnaičių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Ladukas, LR Seimo narys Liudas Jonaitis. Besiklausydamas svečių komplimentų dėl sėkmingai puoselėjamos unikalios Kirnaičių Mojavinių tradicijos Gediminas Andrašiūnas pokštavo, kad dėl visko kalta tik Mergelė Marija, o pandemijos kipšui jis duosiąs tvirtą atkirtį – kitąmet surengsiąs Švč. Mergelei Marijai skirtų giesmių ir dainų šventę „dubultai“.
Jubiliejinė šventė – iš projekto lėšų
Jubiliejinės Kirnaičių Mojavinių giesmių šventės renginiai surengti vykdant Joniškio kultūros centro projektą, iš dalies remtą Lietuvos kultūros tarybos. „Sidabrėje“ jau rašyta apie Kirnaičiuose visą gegužę vykusius renginius – giedotas giesmes, parodą bei edukacijas. Gegužės 28 d. Joniškio kultūros centro socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje publikuotas Joniškio kultūros centro sukurtas filmas „Ką mena Kirnaičių ąžuolai. Mojavinių giesmių tradicija“. Filmui vaizdo medžiagą sukaupė ir scenarijų parengė Gediminas Andrašiūnas, filmavo Ričardas Norkus, montavo Jurinta Mickaitė, garsą redagavo Modestas Jukna. Kūrinyje įrašyti seniausių Kirnaičių gyventojų pasakojimai apie Mojavų tradiciją bei šios tradicijos atgaivinimo ir puoselėjimo dabartyje esminiai momentai. Leidinį 100 egzempliorių tiražu išleido UAB Softline Lt. Jį atskirai ketinama visuomenei pristatyti per Žolinę.