Naujienos

Atgal

Joniškyje – virtualios realybės patirtis, nukelianti į Bučą

2023 01 10

Pasitinkant Laisvės gynėjų dieną, solidarizuojantis su Ukraina, atkakliai kovojančia už savo laisvę, Joniškyje sausio 9 d. miesto centre esančiame tuščiame pastate buvo galima išvysti virtualios realybės instaliaciją „Emocinis lūžis“, sukurtą organizacijos „Gedimino legionas“ iš Vilniaus. 
Kūrėjai kvietė virtualios realybės akinių pagalba nusikelti į karo suniokotą Bučą, šios virtualios kelionės metu emociškai suvokti karo padarinius bei laisvės kovų kainą ir prasmę. Siekdama aktualizuoti karo grėsmę bei ugdyti empatiją tiems, kas didele kaina kovoja už savo laisvę, instaliaciją organizacija „Gedimino legionas“ sukūrė didžia dalimi užsienio auditorijai, tad ji praeitais metais buvo parodyta Londono dizaino savaitės renginyje. Tačiau instaliacija ne mažiau aktuali ir Lietuvai, jos regionams. Joniškis ją išvydo pirmas. Renginį aplankė per 100 dalyvių. 

Apie instaliaciją, jos kūrėjus ir tikslus

Organizacija „Gedimino legionas“, dirbanti informacinių technologijų srityje, jau nuo karo pradžios teikia įvairią pagalbą Ukrainoje. Pasak organizacijos vadovės Eglės Radvilės, iš pradžių organizacijos žmonės, pasitelkę technologijas, iš oro fiksavo (skenavo) Ukrainos karo padarinius – vieni pirmųjų skrido virš rusų nuniokoto Kyjivo priemiesčio Bučos. Užfiksuoti vaizdai buvo perduoti Ukrainos kariuomenei, tačiau netrukus sumanyta turimą medžiagą panaudoti ir kitaip. Suvokus svarbią problemą, kad karas, vykstantis Ukrainoje, labiau suvokiamas netolimų šalių-kaimynių gyventojams, o tolimesnėms šalims jis – tik reportažai per TV žinias, tolimas ir jautriai neišgyvenamas dalykas, sumanyta sukurti šią instaliaciją. Londono dizaino savaitės renginyje lietuvių stendą aplankę keli šimtai užsieniečių, užsidėję virtualios realybės akinius, galėjo pajusti karo realybę iš arti – lyg vaikščiotų po Bučą – išgirsti garsus, užlipti ant sugriauto namo stogo ir pan. Visą projektą ruošė maždaug 20 žmonių – jie valdė dronus, programavo, organizavo kitus darbus. Pasak organizacijos „Gedimino legionas“ vadovės Eglės Radvilės, instaliacijos tikslas – ne šokiruoti, o paskatinti pajusti karą iš arti ir su juo emociškai susigyventi. „Mūsų instaliacija yra apie emocinę sveikatą, parodymas, kad karas yra, kad tai reikia priimti ir su tuo tvarkytis. Ta emocija yra skirta ne išgąsdinti, bet susigyventi su realybe, jei ji neišvengiama. Ukrainoje negyvenantys žmonės yra nutolę nuo karo, dažnai abejingi. Esmė, kad per kultūrinį, per kitokį elementą būtina Ukrainos karą rodyti, kad nebūtų pamirštas, kad būtų atkreiptas papildomas dėmesys. Ir kad pagalbos Ukrainai būtų daugiau. Reikia, kad tai darytų visas pasaulis, todėl mes koncentruojamės į IT ir kultūrą“, – sakė Eglė Radvilė.

Apie fotografijų parodą „Volya“

Kartu su instaliacija renginio lankytojai išvydo už Ukrainos laisvę šiuo metu kovojančių fotografijos ir kinematografo meno kūrėjų Dmytro Orest Kozatsky ir Serhii Mykhalchuk nuotraukų parodą „Volya“, kurioje – irgi karo Ukrainoje vaizdai. Parodos autoriai – tarptautiniu lygmeniu žinomi kūrėjai. Orest Kozatsky – Ukrainos karys ir fotografas, kovojęs su Azovo pulku Mariupolyje, užfiksavęs kovų ir apgulties vaizdus, Ukrainoje pramintas „Azovstal akimis“. 2022 m. gegužę jį suėmė Rusijos pajėgos, keturis mėnesius jis praleido nelaisvėje. Mariupolio apgulties metu ir išėjęs į laisvę, Dmytro naudoja savo fotografijas, kaip tiesioginį Rusijos agresijos Ukrainoje liudijimą. Serhii Mykhalchuk – Ukrainos karys (Bučos, Irpenės ir Bachmuto gynėjas), Kyjivo televizijos operatorius, už savo darbus kino industrijoje pelnęs San Sebastiano tarptautinio kino festivalio, tarptautinio Berlyno filmų festivalio (Berlinare) ir kt. apdovanojimų bei nominuotas „Oskarui“.

Parodą galima aplankyti Joniškio kultūros centre sausio 10–kovo 11 d. Renginio organizatoriai – „Gedimino legionas“ ir Joniškio kultūros centras.

Jurintos Mickaitės nuotraukos

Joniškyje – virtualios realybės patirtis, nukelianti į Bučą