Naujienos

Atgal

Joniškis dienai tapo baltų vienybės sostine

2022 09 20

Rugsėjo 17-ąją Joniškyje vyko jubiliejinė, dešimtą kartą Lietuvos ir Latvijos kartu minima Baltų vienybės šventė. 2000 m. Lietuvos ir Latvijos parlamentai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena. Bendri tarpvalstybiniai Baltų vienybės dienos minėjimų renginiai rengiami nuo 2012-ųjų, vienais metais Lietuvoje, kitais – Latvijoje, vis kitame mieste ar miestelyje. Pernai Kuldygoje (Latvija) Joniškio atstovai iškilmingoje ceremonijoje perėmė baltų vienybės sostinės vardą ir į lietuviškos Žiemgalos širdį parsivežė baltų vienybės ugnį – Lietuvos ir Latvijos bendrystę simbolizuojantį aukurą.
Joniškio Baltų vienybės dienos šventės atidarymo ceremonijoje dalyvavo abiejų valstybių parlamentų pirmininkų pavaduotojai, abiejų parlamentų bendradarbiavimo tarpusavyje grupių atstovai, kultūros ministrai ar jų atstovai, Lietuvos ir Latvijos ambasadoriai bei kiti oficialūs svečiai, dalijęsi mintimis apie baltišką bendrystę bei abiejų tautų bendradarbiavimo svarbą. Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius dėkojo atvykusiems į šventę ir pakvietė dalyvauti  kitais metais rudenį vyksiančiame Saulės mūšio memorialo Jauniūnuose atidaryme. Lauko estradoje, puoštoje šiaudiniais baltų ženklais (sukūrė Joniškio žemės ūkio mokyklos floristai), baltų vienybę įprasmino choreografinė kompozicija, atlikta Joniškio kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvo „Jievaras“ ir šiuolaikinių šokių grupės „Stichija“. Šokėjai iš Lietuvos ir Latvijos vėliavų spalvų juostų pynė bendrą, stilizuotą baltiškos bendrystės audinį. Lietuvos ir Latvijos himnus giedojo bei vėliau abiejų tautų dainų atliko jungtinis Lietuvos ir Latvijos diplomatų choras, jau penktus metus tarpvalstybinėse baltų vienybės šventėse tampantis Baltų vienybės choru. Lietuvos nepaprastajam ir įgaliotam ambasadoriui Latvijoje Valdui Lastauskui įteiktas žiemgalių žemėlapis, simbolizuojantis bendras gentines šaknis. Joniškio meras V. Gailius Baltų vienybės sostinės vardą perdavė Saldaus savivaldybės (Latvija) atstovams. Kartu šiuolaikinių šokių grupės „Stichija“ merginų stilizuotu šokiu įteiktas ir joniškiečių baltiškas simbolis – vietos tautodailininkės Valijos Šurnaitės sukurtas šiaudinis sodas.
Vėliau šventės dalyviai ir svečiai mėgavosi čia pat vykusio respublikinio liaudiškos muzikos kapelų festivalio „Graja 2022“ atlikėjų muzika ir šokiais. Festivalį savo pasirodymais praturtino ne tik kitų Lietuvos rajonų mėgėjų meno kolektyvai, bet ir Joniškio KC liaudiškų šokių ansambliai „Ratilis“ ir „Jievaras“.
Modernumo ir žaismės Tarpvalstybinėje baltų vienybės dienos šventėje įnešė Lietuvos ir Latvijos bigbendų – Šiaulių bigbendo ir Latvian radio bigband – koncertas.
Baltojoje sinagogoje vyko Baltų vienybės dienai skirtas turizmo forumas „Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimas turizmo srityje: geroji patirtis ir plėtros galimybės“ (organizatorius Šiaulių turizmo informacijos centras). Forume pristatytos 2014–2020 m. Interreg Latvijos ir Lietuvos programos patirtys ir planai, pranešimus apie turizmo aktualijas, sėkmingiausius projektus, Baltų vienybės dienos tradicijas  skaitė Lietuvos ir Latvijos lektoriai. Forume senųjų instrumentų muzikos ir sutartinių atliko Joniškio KC apeiginio folkloro grupė „Vilkijos“. Itin prasmingai nuskambėjo grupės vadovės Ritos Kipšaitės-Balčiūnienės poeto Roberto Keturakio persakyti žodžiai: daina padeda atrasti save ir mūsų visų laiką, ji leidžia iš naujo girdėti nutilusius, visa esatimi suvokti – daina yra ne tik grožis, bet ir atlygis už gyvenimą, kuris nenugalimas nelyg svajonė. Nugalėtieji niekada nedainuoja...
Baltų vienybės šventės metu erdvėje prie Joniškio kultūros centro vyko vaikų ir jaunimo dailės pleneras „Saulės mūšiui atminti“, kuriame dalyvavo Joniškio mokyklų bei Rygos lietuvių vidurinės mokyklos mokiniai bei mokytojai. Vėliau šventės dalyviai pakviesti į Joniškio kultūros centre vykusią plenero darbų parodą ir jaunųjų kūrėjų apdovanojimus, kuriuos įteikė pats Joniškio rajono meras. Renginį fortepijonu atliktais kūriniais papuošė Rygos lietuvių vidurinės  mokyklos mokinys Rauls Andrians Giričs, Pasaulio lietuvių jaunųjų talentų konkuse Londone pelnęs Grand Prix apdovanojimą. Nemažai susidomėjimo sulaukė ir kita paroda –  2021–2022 m. kūrybinių dirbtuvių dalyvių darbų paroda „Raudona lieka“, kurią pristatė iniciatyvos autorė ir parodos kuratorė šiaulietė Izolda Žagrakalienė. Dirbtuvėse dalyvavo profesionalūs dailininkai ir mėgėjai, piešę nykstančius raudonų plytų pastatus Lygumų miestelyje (Pakruojo r.). Paroda svarbi kaip menininkų manifestas, kviečiantis išsaugoti ir puoselėti raudonų plytų pastatų paveldą ne tik dailės kūriniais.
Baltų vienybės šventę vainikavo lauko estradoje prie Joniškio kultūros centro vėlai vakare vykęs pučiamųjų instrumentų virtuozo, solisto, multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio ir grupės koncertas bei Joniškio kultūros centro bei kitų rajonų mėgėjų meno kolektyvų atlikėjų bendra choreografinė kompozicija su deglais – ugnies sąšauka.
Baltų vienybės dienos šventę rėmė Lietuvos kultūros taryba, LR Užsienio reikalų ministerijos Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamentas, Joniško rajono savivaldybės administracija, Šiaulių turizmo informacijos centras, Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras, Joniškio žemės ūkio mokykla, Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokykla, Rygos lietuvių vidurinė mokykla (Latvija).
Fotografijos – Joniškio kultūros centro ir partnerių
Joniškis dienai tapo baltų vienybės sostine