Naujienos

Atgal

„Bendraamžių scena 2019“ – vaikų ir jaunimo teatrinės kultūros pasididžiavimas

2019 11 18

Lapkričio 15–16 dienomis Joniškio kultūros centre vyko ilgametės tradicijos (vyksta nuo 1986-ųjų) respublikinis vaikų ir jaunimo teatro festivalis „Bendraamžių scena 2019“, kuriame  įvairaus žanro spektaklius parodė vaikų ir jaunimo teatrų kolektyvai iš Šiaulių, Ignalinos, Pasvalio, Klaipėdos ir Joniškio. Festivalis skirtas vaikų ir jaunimo teatro „Bendraamžiai“ 35-mečiui.
„Bendraamžių scena“ ir šįkat išlaikė festivalio koncepciją – reikliai suformuotas programos turinys (pasirinkti įdomiai, naujai dirbantys teatrai, atstovaujantys spektaklių žanrų įvairovę), spektaklių programa orientuota į šeimas (vaikai ir suaugę).
Atidarant festivalį teatro „Bendraamžiai“ nariai iš šventinio pašto dėžučių traukė teatro ir kitų scenos meno šakų simbolius tarsi raktus, atrakinančius festivalio duris. Tad atidaryme ir susivienijo daina, šiuolaikinis šokis bei žaidybiniai teatro elementai. Festivalio dalyvius ir žiūrovus pasveikino Joniškio r. savivaldybės meras Vitalijus Gailius, kvietęs džiaugtis šia gilia joniškietiška jaunosios kartos teatro puoselėjama tradicija.
Festivalyje žiūrovai išvydo Šiaulių menų mokyklos vaikų ir jaunimo teatro studijos „Kompanija šauni“ (režisieriai Dalė ir Virginijus Dargiai) spektaklį „Keturios durys“, sukurtą japonų pasakų motyvais. Pasirodyme japonų mitologijos kontekste išryškintos žmogaus būties negandos ir dramos, patiriamos susiduriant blogio ir gėrio jėgoms, žmonių ir aistras valdančių mitologinių būtybių pasauliams.
Ignalinos gimnazijos teatras „Iki“ (režisierė Jolanta Narbutaitienė) parodė tragikomišką istoriją „#faustas”,  sukurtą pagal Lentvario M. Šimelionio gimnazijos moksleivių kūrybą. Spektaklyje J. V. Gėtės dramatiškoji Fausto parsidavimo velniui istorija perinterpretuojama šiuolaikiškai. Ironiškai ir šmaikščiai perteikta pritinginčio mokytis jaunuolio Fausto ir gundymo galias beprarandančio charizmatiško Mefistofelio kova iliustruota šiuolaikiniais šlageriais, jaunimo gyvenimo realijomis, jaunimo slengu. Žinoma, silpnybių turinčiam Faustui likti gėrio pusėje padeda meilė bei prieš savo bosą sukilusių velniūkščių gvardija. Gėris laimi, kaip ir Ignalinos teatras, parodęs puikius gebėjimus interpretuoti rimtus literatūros ir teatro klasikos kūrinius.
Vienas įdomiausių festivalio spektaklių – Pasvalio kultūros centro ir P. Vileišio gimnazijos  jaunimo teatro „Drãma“ (režisierė Asta Simonaitė) parodyta biografinė drama „Nesibaigiantis kelias“, sukurta pagal A. ir J. Kazickų bei B. Bartaševičiaus biografinę knygą „Vilties kelias niekada nesibaigia“. Jautri, abejingų nepalikusi istorija apie šviesaus atminimo Pasvalio kraštiečio, Pasvalio krašto Garbės piliečio, išeivio, verslininko ir filantropo dr. Juozo Kazicko bei jo žmonos Aleksandros meilę, gyvenimą ir likimą pavaizduota iš Pasvalio tuometinių gimnazistų ir paprastų pasvaliečių perspektyvos. Geros režisūros ir atlikimo spektaklis iliustruotas A. ir J. Kazickų asmeninio archyvo nuotraukomis, autentiška spektaklyje vaizduojamo laikmečio muzika. Parodyta drama įsiminė ne tik kaip įdomus spektaklis, bet ir kaip stipri kultūrinės atminties apraiška. Nes spektaklio forma pagerbti žymų savo krašto ir šalies žmogų yra nemenkas iššūkis ir atsakomybė. Neveltui teatras „Drãma“ už šį spektaklį pelnė festivalio žiūrovų prizą, įsteigtą LR Seimo nario Liudo Jonaičio.
Tęsiant tradicijas į festivalį pakviesti ir profesionalai – Klaipėdos Šeiko šokio teatras, pristatęs šokio spektaklį „Baltoji lopšinė“ (choreografė Agnija Šeiko). Patiems mažiausiems žiūrovams skirtas spektaklis šokio plastika  pasakojo įvaikinto triušiuko istoriją, netiesiogiai kalbančią apie įvaikintų vaikų patirtas traumas.
Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazijos teatras „Talisman“ (režisierė Galina Semionova) parodė lyrinę dramą „Tik tikėk manimi“, sukurtą pagal A.Kotliar istoriją.
Šaulių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“ (režisieriai Leontina ir Petras Valskiai) spektakliu „Musė“ (pagal D. Čepauskaitės pjesę „Atviras lūžis“) pasakojo apie problemiškoje šeimoje gyvenančią mergaitę Musę, jos, užguito vaiko, dygius santykius su aplinkiniu pasauliu.  
Festivalio šeimininkai – vaikų ir jaunimo teatras „Bendraamžiai“ parodė net du spektaklius: lėlių spektaklį „Sprindžiukas“ (rusų liaudies pasakų motyvais, režisierė Rasa Ripskienė) ir poetinį spektaklį „Viską jau turiu...“ (pagal lietuvių autorių poeziją, režisierius Arvydas Butkus).
Festivalio finale suvenyrais su festivalio simbolika bei padėkomis apdovanoti visi pasirodę teatro kolektyvai. „Bendraamžių“ teatrą su 35 m. sukaktimi sveikino LR Seimo narys L. Jonaitis, padėka įteikta ir šio teatro režisieriui Arvydui Butkui.
Be spektaklių, festivalyje vyko nemažai kitų veiklų – veikė „Bendraamžių“ teatro fotografijų paroda, vyko talentų vakaras, folkšokių vakaronė, teatrinio šokio laboratorija. Festivalio dalyviai aplankė Joniškio sinagogas ir Krepšinio muziejų.
Festivalis surengtas vykdant Joniškio kultūros centro parengtą ir Lietuvos kultūros tarybos iš dalies finansuotą projektą.