kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkckultura@gmail.com
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Jubiliejinė Saulės mūšio pergalės sukaktis paminėta Jauniūnuose


2016, rugsėjo 23

   Rugsėjo 22-ąją, Baltų vienybės dienos ir jubiliejinės Saulės mūšio pergalės sukakties minėjimą Joniškio kultūros centras surengė Jauniūnuose, simbolinėje Saulės mūšio pergalės vietoje.
Šventinio minėjimo metu dundėjo būgnai, virkavo dūdmaišis ir kanklės, skambėjo lietuviškos karo dainos, poezija, atnašautos apeigos kritusiems mūšyje kariams, atlikti ritualai pagoniškiems dievams.
Renginys pradėtas įspūdingų pagoniškos religijos simbolių – toteminių žvėrių – elnio ir vilko bei vaidilučių ritualu. Vaidilutės atnešė ir ugnies deglus, kuriais įžiebtas aukuras prie Jauniūnų Saulės mūšio pergalės vietą žyminčio akmens riedulio. Ąžuolų girlianda, puošta šermukšnio uogomis, šią vietą papuošė ir Rygos lietuvių mokyklos moksleiviai.
Saulės mūšio pergalės reikšmę Lietuvai priminė istorikas profesorius Arūnas Gumuliauskas, apie būtinybę pagaliau pabaigti valstybinės reikšmės Saulės mūšio pergalės vietą įprasminantį memorialą kalbėjo Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys.
Joniškio r. savivaldybės mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė mero padėku raštu  apdovanojo joniškietį Martyną Cibulį, rugpjūtį su bendraminčiu ukmergiškiu Viliumi Kučinsku surengusį žygį dviračiais aplink Lietuvą, skirtą Žiemgalai ir Saulės mūšiui atminti. Vaikinai per dešimt dienų nuvažiavo 1260 km, kartu veždamiesi Žiemgalos kultūros draugijos vėliavą ir simbolinę žiemgališkų lėlių porą. Jaunuoliai pagerbti už Žiemgalos krašto garsinimą, už Lietuvos ir Joniškio krašto istorinės atminties puoselėjimą netradicinėmis formomis.
Savo kūrybos eilėraščius, skirtus Saulės mūšiui, skaitė kaunietė poetė Danutė Vaskalaitė. Poetinį sveikinimą mūšio jubiliejui skyrė Žiemgalos aukštaičių draugijos pirmininkė Dzintra Elga Irbytė ir poetas Jonas Ivanauskas, perskaitę pastarojo autoriaus eilėraščių lietuvių ir latvių kalbomis.
Gražiu sveikinimu ir linkėjimu būti vieningais į susirinkusius kreipėsi Rygos lietuvių vidurinės mokyklos vadovė Bronislava Aldona Treija.
Visi minėjimo dalyviai, susikibę už rankų, suformavo gyvą saulės motyvą, kuris dronu buvo filmuojamas iš dangaus. Nepaprastai šiltą atmosferą sukūrė Aistės Tuminaitės ir Jono Griciaus, vilkinčių žiemgalių didikų etniniais drabužiais, aukojimų ugnies ir žemės deivėms apeiga. Visi dalyviai laiminti grūdais ir vaišinti gira iš žiemgališko rago.
Minėjimo dalyviai pakviesti į vakare Kultūros centre vykusį puikų koncertą „Kilkim, broliai, sakalais!“, kuriame koncertavo valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“, Lietuvos kariuomenės orkestras, grupė „THUNDERTALE“ ir Rasa Serra. 

ARCHYVAS
NUORODOS