kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Festivalyje „Šokim šokimėlį“ - Etnografinių regionų metų atidarymas

2015, sausio  26
 
Sausio 23 d. Joniškio kultūros centre jaunimo tautinių šokių kolektyvas „Ratilis“ visus sukvietė į  tradicinį respublikinį jaunimo tautinių šokių festivalį „Šokim šokimėlį“, kurio metu vyko Etnografinių regionų metų atidarymas.
Etninės kultūros globos taryba, siekdama paskatinti saugoti ir propaguoti Lietuvos etnografinių regionų savitumą, pasiūlė LR Seimui 2015-uosius metus skelbti Lietuvos etnografinių regionų metais. Šie metai – tarsi tąsa tradicijos, kuri jungia 2013 m. Tarmių metus ir 2014 m. jubiliejinę Lietuvos dainų šventę „Čia mano namai“. Remiantis susiklosčiusia tradicija, Lietuvos Respublikos teritorija dalinama į penkis etnografinius regionus: Aukštaitiją, Dzūkiją (Dainavą), Mažąją Lietuvą, Suvalkiją (Sūduvą) ir Žemaitiją. Svarbiausi kriterijai, pagal kuriuos brėžiamos Lietuvos etnografinių regionų ribos, yra: materialinės ir dvasinės kultūros reiškinių (darbo, šeimos, kalendorinių ir bendruomenės švenčių, kalbos (tarmių), folkloro, tradicinių amatų ir verslų, kulinarinio paveldo, architektūros, drabužių, audinių ir kt.) regioninis savitumas. Nors šie regionai formavosi ne vienu laiku ir jų vaidmuo istorijos eigoje buvo gana skirtingas, tačiau juos sudaro pakankamai ryškūs etninės kultūros vertybių klodai, reikšmingi ne tik ten gyvenančių žmonių savimonei, bet ir visos Lietuvos kultūrinio identiteto palaikymui ir stiprinimui. Etnografinių regionų metų tikslas – telkti visus Lietuvos etnografinius regionus ir įvairiapusiškai atskleisti jų savitą kultūrą.
Festivalio „Šokim šokimėlį“ pradžioje pristatyti du etnografiniai regionai – Aukštaitija ir Žemaitija. Į sceną įneštos ir pademonstruotos šių regionų vėliavos, tautiniai kostiumai, tarmė. Vedėjai pakomentavo, kas pavaizduota šių regionų vėliavose. Kiti Lietuvos etnografiniai regionai bus pristatyti kituose šiems metams skirtuose renginiuose.
Mūsų regiono – Aukštaitijos vėliava buvo perduota Joniškio rajono savivaldybės merui Gediminui Čepuliui, kuris pažadėjo, kad vėliava visus metus plevėsuos prie savivaldybės primindama, kokiam etnografiniam regionui mes priklausome ir šio regiono kultūrinį, istorinį savitumą.
Tradiciniame respublikiniame  jaunimo tautinių šokių festivalyje „Šokim šokimėlį“ joniškiečius įvairiais šokiais žavėjo  septyni jaunimo tautinių šokių kolektyvai: „Gojus“ iš Anykščių, „Raitytinis“ iš Biržų, „Kanapėlė“ iš Panevėžio, „Kauškutis“ iš Mažeikių, Naujosios Akmenės kultūros centro šokių kolektyvas ir „Kibirkštėlė“ bei „Ratilis“ iš Joniškio.     

ARCHYVAS
NUORODOS