kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Saulės festivalio renginių ciklo pradžia: parodos ir knygos pristatymas

2014, rugsėjo 8
 
Rugsėjo 6 d. dailės parodos "Viduramžių Lietuvos valdovai" ir knygos "Viduramžių Lietuvos viešpačiai" pristatymu startavo Saulės festivalio (skirto Saulės mūšio pergalei (1236) ir Baltų vienybės dienai atminti)  renginių ciklas.
Renginyje dalyvavo paveikslų kolekcijos iniciatorius ir mecenatas Antanas Gedvilas, dailininkas, paveikslų autorius ir knygos bendraautoris Artūras Slapšys, istorikai Inga Baranauskienė ir Tomas Baranauskas, „Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro“ Mokslinių leidinių redakcijos vedėja, kraštietė Irena Stankevičienė.
Tądien pristatyta paveikslų kolekcija „Viduramžių Lietuvos valdovai“, kurią sudaro 45 dailininko Artūro Slapšio nutapyti Lietuvos kunigaikščių, kunigaikštienių ir karo vadų portretai. Visa kolekcija buvo nutapyta per 2012–2013 metus. Paveikslams aprašymus, medžiagą knygos išleidimui paruošė dailininkas A. Slapšys ir istorikai Tomas ir Inga Baranauskai. Senosios Lietuvos istorijos entuziastas Antanas Gedvilas išsamiai papasakojo, kaip gimė idėja sukurti šią paveikslų kolekciją, dailininkas Artūras Slapšys − apie kūrybinius ir istorinius ieškojimus, istorikai Tomas ir Inga Baranauskai − apie savo indėlį kaupiant istorinę medžiagą tiek paveikslų kolekcijai, tiek knygai.
„Viduramžių Lietuvos valdovus mes pažįstame tik iš imaginacinių portretų, – pasakojo istorikas Tomas Baranauskas. – Tačiau dar niekas nebuvo nutapęs visų XIII–XV a. Lietuvos valdovų, įskaitant tokius mažai žinomus, kaip Butigeidis ar Daumantas. Artūras Slapšys tai padarė pirmasis, ir dar daugiau – jis nutapė ne tik didžiuosius, bet ir svarbesnius jiems pavaldžius kunigaikščius, kai kuriuos taip pat – pirmą kartą. Dabar jau galime turėti Daugiručio, Tautvilo, Vykinto ir daugelio kitų antraplanių, bet visgi labai reikšmingų Lietuvos istorijos veikėjų vizualinį įvaizdį. Ši portretų kolekcija – didžiausia Lietuvos kunigaikščių ir kunigaikštienių portretų serija, nutapyta vieno dailininko ranka ir vienu stiliumi. Ją galima palyginti nebent su žymaus XIX a. lenkų dailininko Jano Mateikos 44 Lenkijos valdovų portretų galerija, kurioje, beje, 3 portretai skirti tiems patiems asmenims, kaip ir A. Slapšio serijoje (tai – Jogaila, Jadvyga ir Kazimieras Jogailaitis). A. Slapšio serijoje svarbius savo istorijos veikėjus ras ne tik lietuviai, bet ir latviai, baltarusiai, ukrainiečiai, lenkai, rusai, karelai“.
Parodos idėjos, istorinės medžiagos ir kūrybinio išpildymo autoriai papasakojo apie atskiras parodos paveiksluose nutapytas karališkas asmenybes, jų vietą ir reikšmę istorijoje, išsamiai atsakė į parodos dalyvius dominusius klausimus. Renginį liaudies dainomis papuošė solistė Rūta Gaškauskaitė.

ARCHYVAS
NUORODOS