kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Rasos (Joninės) Kalnelyje

2014, birželio 26
 
    Viskas prasidėjo ankstų Jonų išvakarių rytą – temperatūrai nukritus žemiau 10 laipsnių moterys pynė ąžuolų vainikus. Angėlija Zigmantienė, Nijolė Dantienė, Elena Šliumbienė, Laima Gibauskienė  sušalusiomis rankomis pynė vainikus, o Aldona Pusvaškienė – didžiąją girliandą scenai. Kalnelio vaikai iš laukų ir pagriovių rinko ir nešė į parką įvairiausius žolynus vainikams ir kupolėms.
    Dieną anksčiau vyrai ruošė stebules ir laužą. Aidas Paulavičius darė brėžinius, drauge su Daliu Buliu, Vidmantu Jatuliu ir Arūnu Bačiansku meistravo stebules, Sandra Paulavičienė jas puošė ąžuolinėmis girliandomis. Drauge su Albinu Zigmantu ir Juriju Gibausku krovė Joninių laužą, kurį iš medieną dovanojusių Vidos ir Jono Vitkauskų miško parvežė Virginijus Tamošaitis.
    Prieš savaitę Regina Briedytė rišo iš šieno baltiškus ženklus, paukščius ir simpatišką žirgelį, kuris visus sutiko prie Joninių vartų. Danutė Ramanauskienė, Rita Rimkuvienė, Nijolė Gibauskienė, Laima Kirvelytė, Lina Jatulienė, Audra Patarakienė ir šių eilučių autorė buvo užimtos kitais šventės rūpesčiais.
    Dar anksčiau Aistė Tuminaitė savo kūrybinių improvizacijų studijoje (finansuoja Joniškio kultūros centras) Kalnelio bendruomenės vaikus ruošė pasirodymui šventėje. Joniškio kultūros centro folkloro ansamblis „Kupars“ vykdė edukacijas, mokė Rasų šventei skirtų dainų,  šokių, ratelių. Mokymai vyko ir Kalnelyje – kupariečiai atvyko į bendruomenės namus, kur visi drauge ruošėsi pasirodymui.
    Visą šventės laukimo dieną oras nedavė ramybės − tai saulė, tai vėjas, tai lietus su kruša... Bet vakaro būta puikaus. Suvažiavo, sugužėjo kalneliečiai ir svečiai. Prie Joninių vartų atliktos prausimosi apeigos, kad pro vartus praeitume švarūs ne tik mintimis, bet ir darbais. Kupariečių ir kalneliečių jungtinis ansamblis atliko Joninėms skirtas apeigines dainas. Kalnelio bendruomenės vaikai dainavo „Kupole rože“. Danutė Ožalienė kvietė pinti žolynų vainikus, rinkti kupoles iš devynių žolynų, iš kurių spėjo ateitį. Visus kvietė Reginos Briedytės verdama žolynų arbata. Atvykusi Joniškio kultūros centro liaudiškos muzikos kapela (vadovė E. Rudienė) džiugino ir linksmino liaudiškomis dainomis ir šokiais. Linksmasis Granskveras, rateliai sukvietė būrį šokėjų, net dulkės rūko! Galiausiai vainikuoti Jonai ir Janinos. Lydint degančiams deglams užkurtas laužas. Išplukdyti degantys jaunuolių vainikai. Uždegtos stebulės.
    Į naktišokius dainomis kvietė Joniškio kultūros centro jaunimo kultūros klubas „ETC“ – klubo senbuviai Aistė Tuminaitė ir Jonas Gricius bei jaunieji atlikėjai Akvilė Rakštytė, Gabija Vičaitė, Monika Valančiauskaitė, Marija Ramonaitė. Skambėjo lietuviška estrada, kolei, išmušus vidurnakčiui, visi patraukė ieškoti stebuklingojo paparčio žiedo.
    Šventė praėjo. Liko gražūs, prasmingi įspūdžiai – praeities ir dabarties sintezė. Ji nebūtų įvykusi be Joniškio kultūros centro kolektyvų, įgarsintojo Gintauto Pučkaus, kitų darbuotojų pagalbos, didžiulio būrio bendruomenės pagalbininkų. Kad Rasos (Joninės) būtų prasmingos, jas reikia švęsti tam tikroje vietoje... Ar ta vieta tikrai yra Kalnelis, pamatysim kitais metais.
    
    Tekstas Virgitos Tuminienės
ARCHYVAS
NUORODOS