kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Teatralizuotai pristatyta tarmiškos poezijos garsaknygė „Kels viad namo“

2013, gegužės 13
 
      Gegužės 11 d. Joniškio kultūros centre teatralizuotai pristatyta kraštiečio literato Viktoro Žilinsko tarmiškos poezijos garsaknygė „Kels viad namo“. Ši tarmiškos poezijos šventė pradėjo Joniškio KC renginių ciklo, skirto Tarmių metams, projektą, kurį iš dalies remia Kultūros rėmimo fondas.
       Tarmiškos poezijos kompaktinė plokštelė pristatyta tradiciją ir modernumą jungiančiu spektakliu. Jo pagrindinę idėją renginio režisierė Violeta Lisovaitė nusakė maždaug šitaip: „Vieną vakarą prie kaimo sodybos tvoros poetinės sielos joniškiečius aplanko žiemgališka dvasia. Tarmiška šnekta skaitoma poezija jie iššaukia žiemgališkas vizijas ir paverčia vakarą stebuklingu“.
    Smėlio dėžėje pilį statantys vaikai, sutapatinti su Didžiuoju Kūrėju, simbolizavo kalbos ir papročių tradicijos susikūrimą. Scenoje pasirodęs poetas Viktoras Žilinskas įprasmino žemiškąjį kūrėją, o jo poezija prabilę skaitovai tapo jo poetinių būsenų ir patirčių balsais. Aštuoni įvairių kartų (nuo 7 iki 70 metų) skaitovai kartu su autoriumi tarmiškai išliejo ilgesį Joniškio kraštui. Sakrali spektaklio atmosfera tapo tikru himnu gimtajai šnektai. Juolab, kad ši nostalgiška poezija ne tik kalbėjo apie vieno žmogaus sielos gelmes, bet ir atsigręžė į mūsų krašto žiemgališkas šaknis. Tad scenoje išvydome Vaidilą (Bronius Zastarskis), senąsias baltų genčių deives Laimą (Agnė Sauliūtė), Žemyną (Dovilė Ramšaitė) ir Vaidilutę (Konstanciją Giedrikaitė) bei senuosius žiemgalių gentainius, atliekančius ugnies ritualą. Spektakliui arhaiškumo suteikė Ritos Kipšaitės-Balčiūnienės prakalbintos senosios kanklės bei dainuojama lietuvių liaudies daina.
      Garsaknygę „Kels viad namo“, išleistą 100 egzempliorių tiražu, sudaro trys dalys: „Prisiminimų valsas“, „Tolims kels“ ir „Prisilietims“. Daugiau nei 30 poetinių miniatiūrų kompaktinėje plokštelėje tarmiškai (joniškietiška šnekta) įskaitė Angelė Antanaitienė, Vidutė Petraitienė, Virginija Taraškutė, Aušra Lukšytė, Simonas Kilius, Karina Buivydaitė, Lukas Buivydas ir pats poezijos autorius Viktoras Žilinskas. Garsaknygės kūrybinė redaktorė – Violeta Lisovaitė.
 

 
  
      Daugiau  nuotraukų
DalytisARCHYVAS
NUORODOS