kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Jauniūnuose vainikuota Saulės mūšio pergalės sukaktis


2011, rugsėjo 28

     Rudens lygiadienį, rugsėjo 22-ąją, Saulės mūšio pergalės minėtuves ir Baltų vienybės dieną Jauniūnų kaime Joniškio kultūros centras rengia kasmet nuo 1994 m.
Šiemet Istorinį Rudens lygiadienį šventėme ypač iškilmingai, nes čia, istorinėje Žiemgalos žemėje, tikėtiname Saulės mūšio lauke, prieš 775 metus aidėjo pirmojo Lietuvos istorijoje didelio lietuvių ir kitų baltų genčių laimėto mūšio pergalės ragas. Istorinis Rudens lygiadienis telkė ne kultūrinei atminčiai, bet ir bendražmogiškai vienybei, patriotiškumui, bendruomeniškumui, pagarbai savo kultūros šaknims. Baltiškąją vienybę liudijo į Saulės mūšio pergalės 775-ąsias minėtuves susirinkę gyvosios istorijos klubų nariai iš  Lietuvos ir Latvijos. Senovės baltų draugovė „Karionys“, senovės baltų karybos klubas „Jotva“, istorijos klubas „Semigallia“, žiemių pradas „Simkala“ – iš Lietuvos bei „Kuršu braliba“, „Ugunszeme“, „Senzeme“, „Vilkači“, „Kavi“, „Tervetes zigmali“, „Rodenpoys“ iš Latvijos surengė Saulės mūšio lauko stovyklą, kurioje visiems renginio dalyviams demonstravo karių  gyvenseną, ginkluotę bei kitą amuniciją. Vėliau demonstruota ir daug žiūrovų aistrų sukėlusi Saulės mūšio kova, kurioje būta ir šiuolaikinio šou elemento – kovoję kariai paskutinę minutę atsigręžė į žiūrovus ir nuožmiai puolė... Laimė, tikėtiname Saulės mūšio lauke tądien simboliškai žuvo tik grobikiškieji kryžiuočiai...
    Žiemgalių kostiumais vilkintys renginio vedėjai Violeta Lisovaitė ir Arvydas Butkus kvietė žiūrovus švęsti, ragauti liepsnose skrudinto pergalės laimikio, skanauti kulinarinio paveldo patiekalų, apžiūrėti Saulės mūšio lauko stovyklą, domėtis jų ginkluote, apranga, buitimi, galbūt pasimokyti ir senojo kovos meno, nusikaldinti unikalią Saulės mūšio jubiliejinę monetą, įsigyti senovinę baltišką saulutę – šventės simbolį, žalvario puošmenų. Visus, susirinkusius į minėtuves sveikino istorikas, profesorius Romas Batūra, Joniškio r. savivaldybės mero pavaduotojas Gintaras Gadliauskas, o Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys specialiais medaliais už nuopelnus skleidžiant Saulės mūšio istorinę atmintį apdovanojo keletą žinomų visuomenės veikėjų, tarp jų ir du joniškiečius – poetą Joną Ivanauską ir Joniškio savivaldybės administracijos Kraštotvarkos ir architektūros skyriaus vedėją Daivą Bičkienę.
       Po simbolinio mūšio, apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“ prie akmenų aukuro, puošto ąžuolais, giesmėmis ir gintaro dulkėmis atnašavo aukas už žuvusiųjų vėles, pagarbino senuosius lietuvių dievus. Atnašavimą šokiu su ąžuolų vainikais pratęsė Joniškio KC ir „Aušros“ gimnazijos šokėjos-vaidilutės (vadovė Sigma Jonušienė), vėliau klausytasi „Kūlgrindos“ senojo folkloro dainų. Visuomeninės organizacijos, moksleivija pakviesta Saulės mūšio pergalę pagerbti savo sukurtais ir į renginį atsivežtais vainikais. Ir kokių tik jų nebuvo! Vienas įspūdingiausių − Kunigaikščio Vykinto Žemaičių kultūros draugijos Joniškio skyriaus.
Labiausiai publiką pralinksmino ir į šokį įtraukė siautulinga senosios muzikos grupė „Obscurus orbis“. Vėliau džiazo ir poproko muzikos atlikėja, dainininkė Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ istorinės tematikos dainomis džiugino skoningą muziką mėgstančią publiką.
    Ant Jauniūnų laukų gulant sutemoms specialiai Saulės mūšio pergalei sukurtą ugnies šou demonstravo „Ugnies valdovai“ iš Kauno.
Šiuo renginiu Joniškio kultūros centro renginių ciklas, skirtas Saulės mūšio pergalės 775 m. sukakčiai, dar nesibaigia. Spalio 15 dieną 12 valandą Joniškio kultūros centre vyks respublikinis istorinės, karo dainos festivalis-konkursas „Aušta aušrelė“. Festivalį savo pasirodymu reprezentuos postfolkloro atlikėja Rugiaveidė ir kūrybinio folkloro grupė „Sedula“, o smėlio piešinius kurs smėlio piešinių menininkė Jurgita Minderytė.
Renginių, skirtų Saulės mūšio pergalės 775 m. sukakčiai, ciklą iš dalies rėmė Joniškio r. savivaldybė,  Lietuvos kultūros rėmimo fondas, vietos verslininkai ir kt. rėmėjai.Kova


Apeigos žuvusiųjų vėlėms. Kūlgrinda


Aistė Smilgevičiūtė ir grupė SKYLĖ


Už Saulės mūšio pergalę


ARCHYVAS
NUORODOS