kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Lietuvių gentinio kostiumo demonstravimu, koncertu ir muge atidarytas Saulės mūšio pergalės renginių ciklas


2011, rugsėjo 19

    Praėjusį penktadienį Joniškio kultūros centre bei miesto parke vyko Saulės mūšio pergalės 775 m. sukakčiai skirtų renginių ciklo atidarymas. 
   Renginių ciklą pasveikinimu pradėjo Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis. Siekiant atkurti Saulės mūšio bei vėlesnio laikmečio istorinį kontekstą tądien jaunuomenei, nevyriausybinėms organizacijoms ir kitiems neabejingiems Lietuvos istorinei atminčiai joniškiečiams demonstruota unikali I−XVI a. lietuvių genties istorinių kostiumų kolekcija. Ją pristatė šios kolekcijos autorė humanitarinių mokslų daktarė, archeologė Daiva Steponavičienė, atskirus istorinius kostiumų laikotarpius dainomis iliustravo kūrybinio folkloro grupė „Sedula“ iš Vilniaus.

Pasak D. Steponavičienės, pagal atliktus lietuvių genties, gyvenusios Rytų Lietuvos teritorijoje, aprangos tyrimus buvo sukurta dvylika unikalių kostiumų, atspindinčių I–XVI a. skirtingų laikotarpių lietuvių dėvėseną ir jos istorinę raidą. Kostiumus sudaro drabužiai, avalynė, įvairūs aksesuarai ir juvelyriniai dirbiniai.
Atkuriant kostiumus remtasi Rytų Lietuvos pilkapių archeologine medžiaga, trijų istorinių Lietuvos sostinių – Kernavės, Trakų ir Vilniaus – archeologiniais tyrimais bei Vakarų ir Vidurio Europos lyginamąja moksline medžiaga. Šešias išties įspūdingas atskirų istorinių laikotarpių moterų ir vyrų drabužių poras gyvai pristatė Joniškio jaunimas, tapęs savotiškais manekenais. Atlikus kelias repeticijas, jaunieji joniškiečiai puikiai įsijautė į jiems patikėtą vaidmenį, judesiais bei manieromis atspindėdami kiekvieno eksponuoto kostiumo laikmetį ir sukurdami savotišką istorinį spektaklį. Tad pristatant Lietuvos genties istorinio kostiumo raidą, moksleiviai turėjo progą dalyvauti ir pačiame procese, kuris, jų pačių žodžiais, buvo nepamirštamas.
   Vėliau renginys persikėlė į miesto parką, kur vyko amatų mugė, kurioje be įvairių amatininkų ir tautodailininkų dirbinių, buvo galima pamatyti senosios kalvystės rekonstrukciją, nusikaldinti vinį, pasagėlę, taip pat įsigyti autentiškos rekonstrukcijos žalvario papuošalų. Mugėje buvo prekiaujama ir Saulės mūšio paveikslų reprodukcijomis. Nors ruduo nelepino saulėtu oru, tačiau gera nuotaika šildė parke koncertavę Joniškio ir Šiaulių folkloro kolektyvai, kapelos bei solistai. Joniškiečius linksmino Joniškio meno mokyklos kapela, Joniškio KC jaunosios solistės, folkloro ansamblis „Kupars“, Šiaulių KC folkloro kolektyvas „Auda“ ir Šiaulių miesto „Laiptų galerijos“ folkloro ansamblis „Salduvė“. Pastarasis ansamblis ne tik savo pasirodymu, dainomis ir pasakotomis istorijomis nušvietė Saulės mūšio istoriją, bet ir savo žemaitišku linksmumu užkrėtė ir žiūrovus – įtraukė į bendrą dainą bei šokį. „Salduvę“, itin Lietuvoje žinomą folkloro kolektyvą, pelniusį „Aukso paukštę“, bei šiemet švenčiantį kolektyvo 25-erių metų sukaktį, sukakties proga pasveikino JKC direktorė Gerda Norušaitienė.


Lietuvių genties kostiumo raidos kolekcija


Kūrybinio folkloro grupė SEDULAMugėSiautulingoji SALDUVĖ džiugino ir šokiais

Daugiau nuotraukų