kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkultura@kmd.lt
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Jolita Skablauskaitė Joniškį vadina savo kūrybos žeme


2010, rugsėjo 28
 

Rugsėjo 25-ąją Joniškio kultūros centre surengta kraštietės Lietuvos rašytojų sąjungos narės, prozininkės, poetės, dailininkės Jolitos Skablauskaitės jubiliejinė kūrybos šventė „Persefonės kūrinija“.  Lietuviškosios Persefonės įvaizdžiu dėl savo gyvenimo būdo bei kūryboje dominuojančio mitiškumo garsėjanti rašytoja jau daugelį metų žiemomis gyvena Vilniuje, o vasaromis – gimtojoje Kuisių kaimo sodyboje. Rašytojos teigimu, Joniškis – jos kūrybos žemė, kur ji sukūrė geriausius savo kūrinius.
Rašytojos kūrybos šventėje jubiliatei skirtas išimtinis, ypatingas dėmesys – pristatyta didelė autorės grafikos darbų paroda „Kitabūčio miražai“, surengta jos knygų paroda, skambėjo rašytojos poezija ir romanų ištraukos. Jau dešimt knygų prestižiškiausiose šalies leidyklose išleidusi prozininkė šią vasarą sulaukė Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos parengto solidaus romano „Sado sindromas“.
Kūrybos šventė pradėta Jolitos Skablauskaitės poezija bei dambrelio muzika. Kaip tikrai Persefonei Jolitai Skablauskaitei įteiktas granato vaisius – kūrybiškumo, įkvėpimo, ištikimybės savo kūrybiškam individualumui simbolis. Rašytoją kaip kūrėją ir kaip asmenybę pristatė dailininkė, rašytoja, kultūros žurnalistė Jolanta Sereikaitė. Pasak kalbėtojos, Jolita Skablauskaitė stebina kūrėjos talento įvairiapusiškumu. Jos kūrybinės idėjos pirmiausia įkūnijamos grafiniais piešinėliais, vėliau iš šių eskizų rašytoja „tapo“ savo apsakymus ir romanus. Dailė ir žodžio menas J. Skablauskaitės kūryboje yra neatsiejami. Galbūt todėl ši rašytoja šalies literatūros kontekste ypač išsiskiria unikaliu − grakščiu, plastišku, tapybišku – stiliumi, itin derančiu rašytojos kuriamam magiškojo realizmo pasauliui. Kitas rašytojos išskirtinumas – unikali pasaulėžiūra, kupina iš gamtos kildinamų mitų, paslapties, siaubo ir mirties, požemio mitologijos kultūros. Pasak J. Sereikaitės, Jolitos Skablauskaitės kūryba – sudėtinga, daugiasluoksnė ir skirta gerą literatūrinį skonį turinčiam, itin išsilavinusiam ar gilintis linkusiam skaitytojui. Jos kūrybą derėtų suprasti nepažodžiui, o kaip  civilizacijos transformuotą šių dienų gamtos žmogaus jauseną. Kultūros publicistė J. Sereikaitė įdomiai pristatė ir naujausią rašytojos romaną – „Sado sindromas“, kurį galima skaityti ir kaip detektyvą, ir kaip meilės istoriją, ir kaip paslaptingą vienos šeimos epą, ir kaip šiandieninio meno pasaulio atspindį. Apie save, vaikystę, kūrybos impulsus, menininko paskirtį, tikram kūrėjui būtiną izoliaciją bei ateities kūrybos sumanymus kalbėjo ir pati jubiliatė.
Nemenka staigmena rašytojai tapo Joniškio kultūros centro suaugusių teatro „Žiburys“ aktorių Vidutės Petraitienės, Birutės Mestauskienės ir Vilmos Kubilinskaitės, persikūnijusių į paslaptingus rašytojos sukurtų moterų personažus, skaitomos romanų „Brudenis“, „Kitas kraujas“ ir „Sado sindromas“ teatralizuotos ištraukos. Kūrybos šventėje skambėjo dambrelio muzika, kurią atliko TV laidos-konkurso „Lietuvos talentai“ finalininkas Jokūbas Vasiliauskas iš Ukmergės.
Į rašytojos kūrybos šventę negalėjęs atvykti vienas žinomiausių Lietuvos kino režisierių Algimantas Puipa, pastatęs pagal J. Skablauskaitės apsakymus du filmus ir save laikantis šios rašytojos kūrybos gerbėju, padovanojo filmo „Žaibo nušviesti“ kopiją, kurio gražiausi fragmentai parodyti renginyje.
Rašytoją jos asmeninio jubiliejaus proga bei už nuopelnus nacionalinei meninio žodžio raštijai aukščiausiu Joniškio r. savivaldybės apdovanojimu – Joniškio r. savivaldybės mero Garbės ženklu – apdovanojo rajono meras Romaldas Gadeikis. Senovinių rašto reikmenų rinkinį su auksine paukščio plunksna rašytojos autografų valandėlei J. Skablauskaitei padovanojo Joniškio kultūros centras. Rašytoją ypač pradžiugino floristinis kūrinys – skėtis, taip pat atitekęs jai kaip kūrybiškumą nuo kasdienybės apsaugosianti dovana. Nuoširdaus dėmesio J. Skablauskaitei tądien netrūko – ją sveikino Jono Avyžiaus viešoji biblioteka, poetė Ona Mikalauskienė, literatų klubas „Audruvė“, Jelgavos lietuvių bendruomenės narės ir kt. Puikią aplinką (scenografiją) renginiui sukūrė dailininkė Lina Ripskytė.
Renginį iš dalies finansiškai rėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros rėmimo fondas.


Egzotiškas skėtis lietuviškajai Persefonei...


Joniškio žemėje gimė mano geriausi kūriniai - sakė rašytoja J. Skablauskaitė


Kraštietei kūrėjai prisegtas aukščiausias Joniškio r. savivaldybės apdovanojimas - Joniškio r. savivaldybės mero Garbės ženklas


Šventėje skambėjo dambrelio muzika. Groja TV laidos LIETUVOS TALENTŲ dalyvis  Jokūbas Vasiliauskas


J. Skablauskaitės kūrybą skaitė JKC suaugusių teatro ŽIBURYS aktorės. Skaito Birutė Mestauskienė


Rašytoją sveikina AUDRUVĖS klubasKALENDORIUS
ARCHYVAS
NUORODOS